Altıncı his deyince aklımıza birçok şey geliyor. Bunun psikolojik olduğunu da ya sadece ırksal bir kalıntı olduğu da dile getiriliyor. Peki bunun teknoloji ile birleşmesi nasıl bir şey olur? Evet, bütün dünya sizin gibi merakla bu sorunun cevabını bekliyor.

Silikon Vadisi’nde bu hususta çalışmalar yürüten Dr. David Eagleman’a göre yaptığı araştırmalar sonucunda herkesin teknolojik bir altıncı hissi olacak. Eagleman beynimizin gerçekliği nasıl inşa ettiğini ve duyularımızın da algılarımızı etkileme sürecini uzun yıllardır araştırıyor. Bu araştırmalar sonucunda da Eagleman ilerleyen zamanlar içerisinde yapay zekanın da gelişmesiyle birlikte herkesin bir teknolojik altıncı his sahibi olacağını dile getiriyor. Eagleman tüm bunlar için “Neosensory” adlı bir çalışma başlatıyor.

altıncı his teknolojisi

Neosensory çalışmasıyla birlikte öncelikle duyma kaybı yaşayan insanların seslerini ve konuşmalarını ciltlerinden duymasını sağlayacak, dış verilerin tanımlanmasını sağlayarak sinir sisteminin de harekete geçmesini sağlayan bir bileklik geliştiriyor. Bu bileklik 600 kişi üzerinde test edilmiş ve başarı sağlanmıştır. Tabi, başarı da sağlanınca teknoloji yatırımcılarının dikkatini çekerek 10 milyon dolar kadar bir yatırım alıyor.

Son yapılan açıklamalarda “Buzz” adı verilen bileklikler 2019 yılı içerisinde 600 dolar civarında bir fiyatla kullanıcının karşısına çıkacak. Eagleman bu teknolojiyi birçok farklı ihtiyaç alanlarında kullanılması için yeni ihtiyaç alanlarının da yaratılması gerektiğini düşünüyor ve çalışmalarını da bu kapsamda yürütüyor.

Giyilebilir teknoloji pazarının artması ve insanların birçok ihtiyacını da karşılıyor olması altıncı his teknolojisinin de hayatımıza kısa süre içerisinde gireceğini düşünebiliriz. Fakat görüyoruz ki Örümcek Adam hâlâ bizden birkaç adım önde duruyor.

HENÜZ YORUM YOK

Cevapla