Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin madenciliği iki yönlü çalışan bir sistemdir. Sisteme dahil olduğunuz zaman cihazınız üzerinden para transferi sağlanır aynı zamanda madencilik sonucu Bitcoin üretimi yaparsınız. Blok zinciri yöntemi ile işleyen bu sistem aracılığı ile bütün işlemler kayıt altına tutulur. Miner nodelar anlık olarak sistemde ki sorunları çözerek BTC üretimine destek olurlar. Kişiler Bitcoin madencliği yapıyorsa miner olarak anılırlar.

BTC madenciliğini eski devirlerde maden arayan, maden kazan ve altın bulan kişiler olarak düşünebiliriz. Madencilik yaparak harcadıkları zaman boyunca sisteme katkı sağlarlar bu sayede belirli oranda BTC miktarı kazanırlar.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Yapılan her transfer Bitcoin ağında yayınlanır. İşlem yapan her bir cihaz ise belirli bir node dizini üretir. Bu nodeler sistemde 1MB büyüklüğünde bloklar oluşturur. Oluşan blok üzerinde çözümlenmesi gereken bir matematik işlemi doğar. Sistem transferlerin güvenle sağlanması için belirli bir node oluşturma ve transfer işleminde şifreleme algoritmasından faydalanır.

Kullanılan şifreleme algoritması asla tersine çevrilemez. Tüm bu işlemler için yüksek oranda sistem gücü gerekir. Madenciler ise ASIC cihazları yardımıyla sisteme destek olarak belirli oranda fee ücretini kendilerine yazarlar. Sistem sınırlı sayıda üretilecek olan BTC’nin küçük bir kısmını sisteme destek olan mining işlemini yapan kişilere dağıtır.

Bitcoin Nasıl Kazanılır?

Bitcoin madenciliği işine girişip, kendiniz Bitcoin kazanmak, üretmek istiyorsanız ilk bilmeniz gereken bunun için güçlü bir bilgisayar sistemine sahip olmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Ekran kartınız, işlemciniz ne kadar güçlüyse kazancınız o kadar çok olacaktır. Yeterli sistemi toplayacak paranız yoksa kiralayabilir ya da büyük havuzlara dahil olarak küçük bir paya sahip olabilirsiniz. Havuzlarda elde edilen gelirler kullanıcılar arası bölünürken daha büyük bir miktar havuz operatörüne kalır.

HENÜZ YORUM YOK

Cevapla