Ülkemizin güzide kuruluşlarından olan ASELSAN tarafından geliştirmiş olan radarlar listesini sizler için hazırladık. Onlar yaptıklarıyla bu ülkeye destek, katkı sağladı. Ülkemizin bütünlüğü ve gelişimi adına çalışan bu şirketin yaptıkları oldukça değerli savunma sanayi ürünlerinden en değerli tamamen yerli radarlar hakkında daha fazla bilgi sizleri bekliyor.

1) 35 mm Oerlikon Topları İçin Arama ve Takip Radarları

Bu projenin ilk başlangıcı 1991 yılına dayanır fakat o zaman ki ekonomik ve bilgi eksikliği yüzünden bu projeye başlanmamıştır. 2009 yıllına gelindiğinde ise bu başlangıcı yapılan proje Ateş İdare Cihazı projesi olarak hayat buldu. Şu an çalışmalar ve üretim devam ediyor.

2) Alçak İrtifa Savunma Sistemi Üzerindeki Arama ve Takip Radarları

2000 yılında temeli atılan bu proje ne yazık ki siyası koşullar tarafından rafa kaldırılsa da 2008 yıllına gelindiğinde Kundağı Motorlu Hava Savunma Topu olarak yeniden hayat buldu. Tamamen yerli ve milli üretim olarak bu projeye başlandı. Aselsan radarları.

3) Mobil Radar Projesi

Thomson Tekfen tarafından başlatılan bu proje daha sonra HAVELSAN bünyesine katıldı. 14 adet radar sisteminin Ankara da hayata geçmişinin ardından bu projeyi tamamen yerli yapmak adına HAVELSAN 2016 yıllına gelindiğin de kolları sıvadı ve Erken İhbar Radar Sistemi Projesi olarak yeniden yerli olarak ve geliştirerek hayata geçirdi.

4) Kara Gözetleme Radarı

Aselsan’ın ilk projesi olarak hayata geçen savunma sanayinin en değerli projelerinden olan Kara Gözetleme radarı, 200’ün üzerinde radar sistemi ile hayat buldu. Bu radarlar Fransız Alcatel Sel üretim lisansı alınarak gerçekleştirilse de daha sonra tekrardan kollar sıvanarak yerli ve milli üretim olan ARS2000 ve ACAR radarlarının gelişimi tamamlandı. Şu an güçlü bir radar sistemi olarak hala üretimde. Aselsan radarları.

HENÜZ YORUM YOK

Cevapla