Paranın evrimi Lidyalarından önce ve sonra da devam etti. Belki de kripto para devrimin bir sonra ki adımı… Kripto para nedir? Devletlerin, hükümetlerin izlemeyeceği merkezsiz para birimlerine kripto para denir. Kriptografinin gelişimi ile internet üzerinden yapılan transferlerin, bilginin güvenliği de artmaya başlamıştır. Tüm bu gelişimin ışığında ilk kripto para birimi Bitcoin kurulmuş ve zamanla en popüler para birimi haline gelmiştir. Kripto paraları daha iyi anlayabilmeniz için maddeleştirdik. Maddeler sayesinde bu sistemi temel düzeyde algılayabilecek hale geleceksiniz.

  • Kripto paralar dijital para birimleridir. Fiziki dünya elinizde tutamazsınız.
  • Kripto paraların bir merkezi yoktur. Kişiler arası dijital para transferi sağlar.
  • Kripto paraların aracısı ya da komisyoncusu yoktur.
  • Kripto paralar herkese açık sistemlerdir. Kullanılan herkes sistemin sahibidir açık kaynak kodlu yazılımlardır.
  • Ülkeler, devletler kişisel hesabınıza müdahale edemez.
  • Sözleşmeler, şartlar gibi sınırlayıcılar bulunmaz.
  • Her bir kripto para birimi sınırlı sayı da üretilecektir.
kripto para nedir

Sınırlı sayı da üretiliyor olması kripto para madencisi olacaksanız çok önemli bir olgudur. Belirli zamanlar da madencilik işlemleri zorlaştırılıp, kolaylaştırılabilir.

Kripto Paraların Tarihi

Kripto paraların tahini öğrenmek için 90’lı yıllara ufak bir yolculuk yapmalıyız. Teknolojinin altın çağı sayılan 1990’larda Digicazh, Benz, Flooz gibi pek çok sistem geliştirilse de bu girişimler başarılı olamamıştır çünkü bu girişimler zamanında peç çok finansal sıkıntılar çekmiş ve şirket içi birtakım anlaşmazlıklar yüzünden batmıştır. İlk kripto para ise 2009 yıllında Satoshi Nakamoto adlı kimliği gizli bir kişi ya da kişiler tarafından kurulmuştur. Bitcoin’in çıkış hikayesidir bu açık kaynak kodlu bu sistem, uçtan uça ağ şifreleme sistemine benzer bir sistem ile geliştirildi. Herhangi bir merkeze bağlı olmaması, gizliliği ve güvenilirliği sağlaması yüzünden pek çok kullanıcı tarafından sevildi.

HENÜZ YORUM YOK

Cevapla