Soğuk Savaş için her ne kadar bitti denilse de bitmediğini herkes biliyor. Dünya’nın en büyük gücü olduğunu kanıtlamak için gelişmiş ülkeler her gün bir yeni ürün daha geliştirmeye devam ediyor. Bu ürünlerin bir çoğu da savunma sanayii alanında gerçekleşiyor. ABD, Çin ve Rusya gibi devler ise bu alanda en çok çalışma yapan ülkeler olarak dikkat çekmekte.

Son günlerde Çin’de bir gelişme daha yaşandı. Çin ürettiği bombaya “Mother of All Bombs” adını verdi. Yani bu isimle tam olarak “Tüm Bombaların Anası” olarak anılıyor bu yeni bomba. Bombanın bir diğer adı da GBU-43/B olarak dikkat çekmekte. Çin bu bombanın başarısını gösteren bir deneme videosu da yayınladı.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin silah devi olan sanayi firması NORINCO tarafından geliştirilen havadan bırakılan ağır bir bomba olan GBU-43/B görüntülerini kendi resmi web sitesinden yayınladı. Bilindiği üzere GBU-43/B bir ABD bombası. Nükleer olmayan fakat tüm bombaların anası olarak anılan bu bombanın bir muadili Çin tarafından geliştirildi. Mother of All Bombs adı verildiği için kendisine kısaca MOAB da deniliyor.

tüm bombaların anası

Çin ilk kez tüm dünya ile paylaştığı görüntülerde H-6K bombardıman uçağı tarafından deneme amacıyla bırakılan ve çok etkili bir patlamaya sebep olan bombayla ilgili olarak haber ajansı tarafından açıklama yapıldı. Haber ajansı Şinhua “yıkıcı gücü ilk kez tüm Dünya’ya gösterildi” haberini tüm medya ile paylaştı.

Günümüzde nükleer bombaların yıkıcı etkisinin ne kadar olduğu bilinmekte. Nükleer bombalardan sonra en büyük etkiyi verecek olan ise nükleer gücü olmayan bu devasa bombalar. H-6K tarafından yalnızca bir tane taşınabilen bu bombanın yarattığı tahribat ise dehşet verici.

Bakalım bu bombaların anası anamızı belleyecek mi?

2 YORUMLAR

  1. O değil de bu nasıl bir özgünlüktür helal olsun, ”Tüm bombaların anası anamızı belleyecek mi ” Bunu çok düşündünüz mü gerçekten 😀 İnan bunu internet tarihinde asla unutmayacağım 🙂

Cevapla