Hayatımızın her alanına kadar giren “akıllı” sözcüğü insanlık adına bir tehdit mi? Evlerimizin her köşesinde, otomobillerde, hastanelerde ve telefonlarımızda yer alan akıllı cihazların en önemli faktörü yapay zeka ile üretilmiş olmasıdır. Robotik olarak tasarlanan bu cihazlar insanların işlerini ellerinden alacak mı?

Yapay Zeka Tam Olarak Nedir?

Gün içerisinde herhangi bir işi insan gücü kullanılarak yapıldığı esnada düşünce tarzı, işleyiş biçimi ve hareketleri tamamen gözlemledikten sonra birebir aynısı olarak dizayn edilen akıllı sistemlerdir.

İşlemleri belirli ölçütler neticesinde zeka gerektiren sorunları çözer. Sürekli aynı sorunlar ile uğraşmak yerine öğrendiklerinin üzerine ekleyerek farklı sorunları da çözdükleri gözlemlenmiştir.

yapay zeka

Yapay Zeka İnsanlığı Nasıl Etkileyecek?

İnsanların işlerini ellerinden almak yerine onların iş hayatındaki iş gücünü hafifletmek için kullanılmaktadır. Örneğin, uzun yıllar önce dizayn edilen iş makineleri insanları ağır işlerden kolaylaştırmak için üretilmiştir. Günümüzde ise “akıllı” sınıfına giren yapay zeka barındıran robotik cihazlar işlerimizi hafifletmek ve insanların yaşamını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

İnsanlara ihtiyaç duyulan iş gücünü tamamen değiştirecektir. Forrester’ın yaptığı bir araştırmaya göre meslekler yapay zeka ile birlikte %25 değişime uğrayacaktır. İşlerine entegre eden mühendisler ve iş adamları artık daha yaratıcı adımlar atabileceklerdir.

Sadece iş gücü olarak değerlendirmek yanlış olacaktır. Sağlık alanında birçok hastalığın erken ve doğru teşhisinde önemli rol oynamaktadır. Örneğin, nöroloji alanında çalışmalar sergileyen bir profesör yapay zekaya sahip olan makineleri kullanmadan önce tümör tespitinde doğruluk payı %4 iken günümüzde yapay zeka ile donatılmış cihazları kullanarak doğruluk payını %13,5’a kadar çıkardı.

Bu sayede zaman içerisinde insanların işlerini daha kolaylaştıracaktır. İnsanların fiziksel olarak yaptığı işler hafifletilerek daha farklı sorunlara vakit ayırabilecektir.

HENÜZ YORUM YOK

Cevapla